• notebook hard disk sorunu izmir bilgisayar
  • notebook hard disk sorunu
  • notebook hard disk sorunu
  • notebook hard disk sorunu

Hard Disk bilgisayardaki en etken parçalar arasında yerini almaktadır. Hard Diskler bilgisayardaki tüm verilerin depolandığı birimdir. Hal böyle olunca tüm dosyalarınız bu donanım üzerinde saklanmaktadır. Yeri geldiğinde bu donanım içindeki bilgilerden dolayı notebook’dan daha değerli bir hal alabilmektedir. Bu konu hakkında temel olarak neler yapılabilir bu konuda sizlere bir kaç teknik bilgi paylaşmaya çalışacağız. Konumuzda yer alacak disk türünde SSD bulunmamaktadır.

 

Notebook Hard Disk Sorunları Nelerdir ?

 

Hard Disk Kafa Atması ( Vurması ) : Bu tabir bilgisayarcıların sıkça kullandığı ” disk kafa atıyor “ sorunu aslında hard diskinizin bir fiziksel sorununu bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu sorunun çözümü yazılımsal olarak giderilemez. Yani format atmak vb yazılımsal müdahaleler bu sorununuza çözüm olmayacaktır. Bu durumun belirtileri ise şöyle özetlenebilir. Misal bilgisayarı kullanırken, bilgisayarın bir anda donup kalması ve diskten seslerin gelmesi ve daha sonra bilgisayarın tekrar çalışması gibi gözlemlenebilir. Bu durum her geçen gün daha kötüye gider ve bu tekrar sayısı bir hayli artar. Bu durumla karşılaştığınız ilk anda müdahale edilip hard diskin içindeki veriler kurtarılmalıdır. Bu konuda bizlere ulaşarak teknik destek alabilirsiniz.

 

Notebook Hard Disk Bad Sector Hatası : Diskin üzerinde bulunan plakalara sektör denir. Diskin içindeki verileriniz bu sektörler içinde saklanır. Meydana gelen fiziksel veya manyetik problemlerden dolayı bu hata meydana gelir. Cihazda belirtileri ise kullanım sırasında alınan çeşitli garip hatalar. Kurmaya çalıştığınız herhangi bir yazılımı doğru yükleyememek veya kaldıramamak. Bilgisayarınızı kullanırken beklenmedik bir şekilde donup kalması, Hdd lambasının sürekli yanıp sönmesi. Çözümü ise kısa vadede olmakla beraber uzun vadede bir çözüm tam anlamıyla sağlıklı değildir. Hard disk üzerinde yer alan bozuk alanları yani bad sector oluşan alanları çeşitli programlar ile kapatılması mümkün yani şöyle özetleyebiliriz 1 , 2 , 3 şeklinde sayı değerlerini düşünün 1 sayımız düzgün çalışıyor 2 sayımız da bad sector oluşmuş 3 sayımız düzgün çalışıyor. Çeşitli programlar ile 2 sayımızı kapatarak diskin 2 sayısına geldiğinde donup kalmasını önleyebiliriz. Yani 1 sayımıza gelir ve 3 sayısına geçer. Fakat dediğim gibi sector oluşmuş bir diski uzun vadede kullanmak çözüm olmayacaktır.

 

Mosko Bilgisayar olarak her türlü notebook, masaüstü bilgisayarlarınıza ait hard disk sorunlarına çözüm üretmekteyiz. Sizde İzmir ilinde ikamet ediyorsanız iletişim numaralarımızdan servis talep ederek hızlı ve profesyonel destek alabilirsiniz.

 

 

Mosko Bilgisayar Teknik Servis Talebi İçin;

0232 271 7979 veya 0554 287 3830

 

 

Google’de Ne Arıyorlar ?

notebook harddisk, laptop hard disk problem,harddisk sorunları, hard disk sorunu, hard disk sorunu nasıl çözülür, harddisk sorun giderme programı, hard disk sorunu algılandı, harddisk sorun giderme, hard disk problem mac, hard disk bad sector problem